Redakční systém slouží ke správě webových stránek; tj. k přidávání textů, obrázků nebo celých nových stránek, a k úpravě už existujícího obsahu. Mnou vytvořené stránky (včetně těchto) používají systém s názvem Processwire. Kvalita kódu a bezpečnost patří k hlavním prioritám tohoto systému. Processwire také překonává některé nedostatky běžně používaných redakčních systémů, ke kterým patří neflexibilita (změny oproti standardizovanému řešení jsou obtížné a nákladné) nebo nepřehlednost administrace (zahlcení spoustou možností, které nikdy nepoužijete).

 

Základ systému Processwire včetně aktualizací je dostupný zdarma. Neplatíte tedy licenci za hotový produkt, ale účelně za vytvoření redakčního systému na míru Vašemu projektu. Budete se tak moci v systému orientovat s větší jistotou, stránky spravovat s větší efektivitou, a zároveň nemůžete omylem ohrozit bezpečnost systému. Samozřejmostí je podpora telefonem / emailem i po dokončení Vašich webových stránek, nicméně s tímto systémem ji - na základě předchozích zkušeností - nejspíš ani nebudete potřebovat. Podívejte se níže na obrázky přímo z redakčního systému, který je v roli správce omezen pouze na to, co skutečně potřebujete a použijete.

 

Ukázky redakčního systému

 1.  Redakční systém je kompletně v češtině. Upravovat obsah lze kdekoliv, kde je připojení k internetu. Je responzivní, tj. stránky snadno upravíte i na menším displeji tabletu nebo mobilu. Následující obrázky jsou z redakčního systému přímo těchto webových stránek.

 2.  Po přihlášení se zobrazí hierarchie všech stránek webu. Názvy v méně syté barvě značí stránky nezveřejněné nebo skryté. Názvy v syté barvě značí stránky, které jsou viditelné a zobrazují se v navigaci (dle konkrétního designu)

 3.  Z této hierarchie lze jednotlivé stránky upravovat, přidávat nové, přesunovat i mazat (případná omezení manipulace se stránkami zabraňují deformaci grafiky webu). Ze zveřejněných stránek se automaticky vytváří navigace webu.

 4.  Kliknutím na název stránky, která má pod sebou další, se tyto stránky rozbalí a lze s nimi také manipulovat. Rozpracované stránky můžete jen uložit a zveřejnit až později.

 

 5.  Úprava stránky "Nabídka služeb". Některá vstupní pole (např. "Titulek") jsou potřeba u všech stránek. Jiná pole (zde "Obsahové bloky") jsou specifická jen pro určitý typ stránek. Vždy záleží na konkrétním webu, co obsahuje, a co tedy budete spravovat v redakčním systému.

 6.   Úprava úvodní stránky. Pro textová pole je k dispozici textový editor, také kompletně v češtině, který nabízí obvyklé funkce pro formátování textu, vložení seznamů, tabulek, obrázků nebo odkazů.

 7.   Úprava stránky reference. Každá stránka v redakčním systému ukazuje jen ten obsah, která aktivně využívá. Celý systém je proto přehledný a práce v něm efektivní. V případě vícejazyčných stránek je obsah v dalších jazycích snadno přístupný přes záložky. Způsob zobrazení obrázků lze měnit podle potřeby.

 8.   Úprava obrázku. Všechny použité obrázky lze zmenšit, oříznout, nebo nastavit odkaz na původní velikost obrázku. Při vložení obrázku do textového pole lze také nastavit obtékání textem.

 9.   Možnosti textového editoru. Textový editor lze rozšířit na ještě více možností.

Vlastnosti redakčního systému

Funkční základ ProcessWire je open source, tedy neplatíte za klasickou licenci, ale za vytvoření a nastavení redakčního systému na míru Vašemu projektu a propojení na dohodnutý grafický design.

Pro každé webové stránky vždy sestavuji redakční systém individuálně a účelně, na základě obsahové analýzy projektu (dle domluveného rozpočtu). Nejen proto, aby data byla organizována logicky a efektivně, ale také proto, aby správa stránek byla co nejsnazší. Podoba výsledného redakčního systému odpovídá složitosti struktury a rozsahu webových stránek. Především u rozsáhlejších systémů je také potřeba optimalizace (přehlednost, popisky, efektivita zadávání a úprav obsahu)

Náročnost vytvoření redakčního systému se odvíjí také od množství typů stránek (= šablony). Odlišná šablona je potřeba např. pro "úvodní stránku", "kontakt", "přehled projektů", "detail projektu", "novinky", atd. Nejjednodušší weby mají všechny stránky zhotovené jen podle jedné šablony.

Základní provedení
přidávání, mazání a organizace stránek
automatická navigace ze zveřejněných stránek
ukládání neveřejných konceptů - rozpracovaných stránek
úprava obsahu (textů, obrázků,..) všech stránek ve vizuálním textovém editoru
editor podporuje všechny běžné funkce jako: tučné písmo a kurzíva, horní a dolní index, zarovnávání, speciální znaky, citace, odkazy, nadpisy, seznamy, tabulky, obrázky a videa
úprava obrázků - změna velikosti, oříznutí
snadná správa webu i na tabletu a mobilu
Další volitelné funkce
fotogalerie obrázků (lightbox)
posunovač obrázků (slideshow)
aktuality / novinky
vyhledávání
kontaktní formulář
různé další formuláře
jazykové mutace vč. lokalizovaných URL adres
katalog produktů / referencí / nemovitostí atd.
newsletter (hromadné posílání emailů)
komentáře a jejich správa
rychlejší stránky (vyrovnávací paměť)
uživatelé s různými právy
další funkce dle dohody